göç idaresi randevu

Aydın Haberleri – Güzelhisar Gazetesi

Debriyaj Bilyası Nedir? Debriyaj Bilyası Nasıl Çalışır? Debriyaj Bilyasının Arıza Belirtileri Nelerdir?

Debriyaj Bilyası Nedir? Debriyaj Bilyası Nasıl Çalışır? Debriyaj Bilyasının Arıza Belirtileri Nelerdir?
386 views
13 Ekim 2019 - 14:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Debriyaj bilyası arızası nasıl anlaşılır? Debriyaj bilyasının görevi nedir, ne işe yarar? Debriyaj rulmanı arıza belirtileri nelerdir?…

Manuel vitesli bir otomobilimizvarsa fren pedalı, gaz pedalı yanında birde debriyah pedalı bulunur. Debriyaj aracı sadece vitese atmaya tabikide yaramaz. Debriyaj sistemi debriyaj ana merkezi ,ayırma silindiri baskı balata, hidrolik bilya ve debriyaj çatalında oluşur.

Sistemin görevi motordaki gücü tekerleklere yayma. Vitesi değiştirmek için debriyaj pedalına bastığınız zaman, tekerlekler geçici olarak motordan ayrılır.

Konumuz olan debriyaj bilyası ise vites geçişleri anında ara boşa çıkarmak için kullanılır. Vites geçişlerinde zorlanma hissediyorsanız bu kesin olarak debriyaj sistemi ile alakalıdır en çok ise bilya arızalarında vites geçişleri zorlaşır. Debriyaj setinizi değiştirdiğinizde ki bazı setlerde bilya olmaz bilyayı ayrı alıp debriyaj setiniz değişiken onuda değiştirin çünkü uzun süre değiştirilmediği taktirde diğer debriyaj ve şanzıman parçalarının arızalanmasına yol açar.

Debriyaj Bilyası Nasıl Çalışır? Görevi Nedir?

Debriyaj bilyaları vites geçişlerinde motor ile şanzımanı anlık olarak birbirinden ayıran parçadır. Debriyaja bastığımız zaman debriyaj volana yaklaşır bu durumda derbriyaj baskısının içeriye doğru itilip serbest kalmasına neden olur. Ayrım olduğu zaman vites geçişleri daha rahat olur. Motorda debriyaj ile şanzıman ayrılmadan manuel araçlarda vites geçisi yaşanmaz. Bu sayede debriyaj pedalı bırakıldığında bilya eski haline döner ve vites geçisi sağlanmış olur.

Debriyaj Bilyası Arıza Belirtileri Nelerdir?

Debriyaj sistemi aracın hareket etme açısından en önemli noktasıdır. Debriyaj sisteminde yaşanan bir olumsuzluk aracın hareket etmesini zorlaştırır. Özellikle debriyaj bilyası işini tam yapmıyorsa araçta bazı belirtilere rastlayacaksınız.
Uzun süreli kullanımlarda debriyaj bilyası aşınarak yıpranabilir veya herhangi bir hasarla bozulabilir.

1- Garip Sesler

Debriyaj bilyasının en çok görülen arızalarından birisi debriyaj pedalına bastığınızda ortaya çıkan sestir. Rulmanların içinde bulunan bilyaların çalışma sırasında birbirlerine yakın olması gerekmektedir. Ancak uzun süre kullanılıp değiştirilmeyen rulmanlar arasında boşluklar oluşur ve siz debriyaja bastığınızda farklı sesler duyulmaya başlanır. Debriyaj pedalına dibe kadar bastığınızda ses daha da belirginleşecek, ayağınızı pedaldan yavaşça çektikçe uzaklaşacaktır.

2- Debriyaj Pedalı Titreşimleri

Aracınızda vites değişimleri için debriyaja bastığınızda bazı titreşimler hissedersiniz. Bu titreşimler debriyaj bilyasının arızalandığının artık görevini iyi bir şekilde yapmadığının habercisidir. Bu titreşimler, bilya ile baskı plakası düzgün bir şekilde hizalanmadığında oluşur. Bu titreşimler aracınızın debriyajına bastığınızda ufak kalp çarpıntısı gibi hissedilmektedir.

3- Vites Değiştirme Sorunları

Vites geçişlerinda araçların fazla güçlük uygulamadan geçmeleri gerekir aksine vites değiştirmede zorlanırsanız debriyaj bilyanızın arızalı olma ihtimali yüksek. Nedeni ise debriyajın tam ayrışmadığı içindir.Fakat vites sertleşmesinin tek nedeni bu değildir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

tiktok video indir